1398 یکشنبه 5 خرداد امروز
 

قیمت جهانی قیر
آخرین قیمت قیر در بازارهای جهانی، قیمت روز قیر درخلیج فارس، آمارجهانی معاملات فروش قیر، کاهش قیمت نفت ، قیمت قیر 70 60 در خلیج فارس، قیمت فروش قیر بحرین، قیمت فروش قیر عربستان در بازار امروز،,قیمت فروش قیر عراق ، فروش وکیوم باتوم عربستان، آخرین قیمت فروش وکیوم باطوم بحرین، فروش قیر لیبی، فروش قیر آرامکو عربستان سعودی، قیمت بروز قیر سعودی  ، آخرین قیمت قیر در بازارهای جهانی، قیمت قیر در فوب خلیج فارس، قیمت روز جهانی قیر 70 60، قیمت قیر 100 85 در بازار خارج

 قیمت قیر در بازارهای جهانی با توجه به کاهش قیمت نفت جهانی:

در حالی که هر ساله به طور سنتی با فرا رسیدن فصل تابستان، تقاضای قیر و به تبع آن قیمت قیر افزایش می یابد، با کاهش قیمت جهانی نفت و مواد اولیه در 2016 بازار جهانیرتمایل به کاهش  سطح کنونی قیمت ها را از خود نشان داد.

بررسی روند قیمت ها نشان می دهد که در همه مناطق دنیا با کاهش قیمت نفت ناشی از بحران اقتصادی، قیمت قیر روندی کاهشی داشته؛ به طوری که در بعضی مناطق نسبت به ماه آوریل، فعالان بازار شاهد کاهش 25 درصد در قیمت ها بوده اند. مهم ترین دلیل این امر افزایش تولید و کاهش سرمایه گذاری در تولید نفت و در نتیجه افزایش تولید و عرضه قیر بوده است. با این حال به نظر می رسد در ماه آگوست بیشترنقاط دنیا با نوعی کاهش در قیمت ها رو به رو بوده که همانند نوعی جریان مقاوم در برابر روند صعودی قبلی عمل کرده است. عوامل متعددی را می توان در این مسئله دخیل دانست که برخی به طور منطقه ای و برخی به طور عمومی بر بازار تاثیر گذاشته اند.

نخستین دلیل عمده را می توان در کاهش قیمت نفت خام و افزایش حاشیه سود تولیدکنندگان جست و جو کرد که موجب تمایل عرضه کنندگان به حفظ سطح قیمت ها طی این مدت شده است. از سوی دیگر با افزایش قیمت قیر در ماه های گذشته، به ویژه در بخش مسکن و ساخت و ساز، تقاضا برای استفاده از کالاهای جانشین قیر افزایش یافته که به عنوان نمونه می توان به افزایش تقاضای بتون اشاره کرد. به همین دلیل تولید کنندگان ترجیح داده اند تا با حفظ سطح قیمت های کنونی از کاهش تقاضا جلوگیری کنند. در عین حال بیشتر نقاط اروپا طی این مدت تعطیلات رسمی خود را پشت سر می گذاشتند که تا حدودی باعث سکون بازار در این منطقه شده بود.

در بازار آسیا نیز، برگزاری بازی های المپیک در کشور چین که با محدودیت های ساخت و ساز در این کشور همراه بوده باعث رکود بازار خرید این کشور در ماه آگوست شد که با توجه به اتمام بازی ها و رفع این موانع، فعالان بازار امیدوارند که باز هم مقدار تقاضا به سطوح سابق بازگردد. البته در مورد بازار چین نباید این نکته را نیز فراموش کرد که در صورت ادامه سیاست فعلی دولت در حوزه وام های بانکی نمی توان چندان به جهش عمده این بازار امیدوار بود.

از سوی دیگر بازار سنگاپور با تقاضاهایی جدید از جانب کشورهایی چون اندونزی و استرالیا رو به رو شده که می تواند افزایش قیمت ها را در پی داشته باشد. به هر حال این بازار نیز خود را برای رسیدن به دوره زمانی اوج تقاضا آماده می سازد.

در بازار آفریقا نیز اگرچه در پی کاهش قیمت جهانی نفت، قیمت قیر نیز کاهش یافته، اما تقاضا در این منطقه به دلیل در پیش بودن بازی های جام جهانی فوتبال 2010 در آفریقای جنوبی و رشد بخش جاده سازی کشورهای آنگولا و جمهوری کنگو در سطح مطلوبی باقی خواهد ماند.

قیمت نفت در ماه آگوست برای مدت بسیار کوتاهی با افزایش 25 دلاری همراه شد و رکورد بیشترین میزان افزایش قیمت در یک روز را به ثبت رساند. ایجاد شک و تردید درباره اثربخش بودن برنامه کمک اقتصادی آمریکا و گمانه زنی های فعالان بازار، از مهم ترین دلایل این افزایش قیمت برشمرده شده است.

قیمت نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت) برای تحویل در ماه اکتبر در بازار مبادلات نفتی نیویورک (نایمکس) برای دقایق کوتاهی با 25 دلار و 45 سنت افزایش به 120 دلار در هر بشکه رسید، ولی کمی بعد در سطح 130 دلار آرام گرفت که باز هم در مقایسه با قبل افزایشی 10 دلاری داشته است.

کارشناسان معتقدند این نوسان ناشی از هجوم سرمایه گذاران برای حضور در بازار نفت به جای بازارهای پرریسک سرمایه بوده است. پس از این دوره با کاهش چشمگیر قیمت نفت از 25/147 دلار به 87/53 دلار در نوامبر، قیمت جهانی قیر نیز به شدت کاهش یافت و حتی به کمتر از قیمت های دوره مشابه سال گذشته رسید؛ با وجود این اگرچه قیمت ها کاهش یافت و با شروع فصل سرما ساخت و ساز محدود شد، اما در ماه نوامبر بازار جهانی قیر راکد بود و بسیاری از خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت ها بودند. از جمله مهم ترین عوامل این رکود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مقایسه با کاهش ناگهانی و شدید قیمت نفت (64 درصد)، قیمت قیر کاهش کمتری (45 درصد) یافت و این امر مانع از انبار کردن این محصول شد؛ اگرچه قیمت قیر با کاهش قیمت نفت به تدریج کم شد، اما به دلیل وابستگی شدید قیمت قیر به قیمت نفت، هر دو گروه واردکنندگان و رقبای بازار منتظر کاهش بیشتر قیمت قیر بودند.

با کاهش ساخت و ساز در اواخر پائیز، قیمت قیر پشتوانه خود را از دست می داد و احتمال کاهش قیمت آن در آینده ای نزدیک وجود داشت که با کاهش تولید و عرضه پالایشگاه ها این معادلات نیز بر هم خورد بزرگ ترین رقبای جهانی این محصول شرکت های Royal, Valero Petroleos de Venezuela, Marathon Oil, BP, Dutch/Shell, APAC, Colas CRH, Exxon Mobil, Owens Corning Energy, Saint-Gobain, GAF و گروه IKO هستند.

حجم مبادلات جهانی قیر در سال 2007 در حدود 107 میلیون تن بوده و چین که به دلیل حجم بالای عملیات عمراتی و جاده سازی، بزرگ ترین وارد کننده قیر در جهان است در سال 2007، 5/3 میلیون تن قیر وارد کرده است. واردات قیر این کشور در 7 ماه اول سال 2008 افزون بر 8/2 میلیون تن و از کشورهای کره، تایوان، سنگاپور، تایلند و ژاپن بوده است. در ماه های پایانی سال به دلیل سرمای هوا و کاهش ساخت و ساز تقاضا برای قیر در چین کاهش می یابد.  چین در 20 روز اول سال 2009 واردات قیری از خاورمیانه نداشته است. یکی از دلایل مهم این امر بالا بودن قیمت قیر کشورهای خاورمیانه (390 ـ 380 دلار به ازای هر تن) و در راس آن ها ایران (440 ـ 400 دلار به ازای هر تن)، به عنوان تعیین کننده قیمت صادرات منطقه است. در ادامه با نگاهی بر بازار قیر ایران به این موضوع پرداخته شده است.      

به نقل از شانا.


1 صفحهEnglish : تماس با ما :  لیست قیمت :
گالری تصاویر : خدمات : محصولات : درباره ما
Copyright 2009 ©Tehran Pasargad All rights reserved.