1398 پنجشنبه 6 تیر امروز


 
اخبارقیر
قیر ایران با پایین ترین قیمت عرضه می شود:

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد گفت: در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیون تن درخواست قرارداد بلندمدت از سوی کشورهای مختلف داریم که در این میان، یکی از کشورهای اروپایی پیگیر عقد قرارداد بلند مدت واردات قیر از ایران است.

محسن دلاویز در نشستی خبری اظهار داشت: در دنیای امروز بیش از ۱۰۰ میلیون تن تقاضا برای قیر وجود دارد که پیش بینی شده حجم تقاضای جهانی برای قیر تا سال ۲۰۲۰ رشدی ۳٫۶ درصدی داشته باشد.

وی افزود: ایران ۳٫۸ درصد از تقاضای قیر جهان را تأمین می کند، در حالی که با توجه به زیرساختهای کشورمان، می توانیم بسیار بیش از این در بازار جهانی قیر حضور داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد با بیان اینکه قیر ایران با کیفیت ترین قیر جهان است، گفت: با وجود اینکه با کیفیت ترین قیر جهان را در اختیار داریم اما متأسفانه با پایین ترین قیمت داریم این قیر را عرضه می کنیم.

این فعال صنعت قیر کشور در تشریح دلایل ارزان فروشی قیر با کیفیت ایرانی تصریح کرد: یکی از عمده ترین معضلات ما این است که صنعت قیر کشور متولی ندارد و این نبود متولی، آشفتگی هایی را به دنبال داشته که این آشفتگی ها موجب شده پای واسطه هایی به میان کشیده شود که به دنبال سودهای کوتاه مدت خود، به برند قیر کشور آسیب زده اند.

وی ادامه داد: رهبری قیمت قیر منطقه حق مسلم ایران است که اکنون نداریم و کشوری که در منطقه یک سوم ایران تولید قیر دارد و به مراتب کیفیت قیر تولیدی اش از قیر ایرانی پایین تر است، در قیمت گذاری قیر در منطقه موثر است.

دلاویز با بیان اینکه به دنبال نگاه دانش بنیان به مسئله تولید و بازرگانی قیر در ایران هستیم، گفت: حمایت از پایان نامه های پژوهشی دانشگاهی را در برنامه قرار داده ایم و با پیگیری روزانه به دنبال ایجاد مرکز تحقیقات قیر و اسفالت کشور هستیم.

وی افزود: طرح افزایش ۵ برابری تولیدفعلی قیر در آبادان را در دست اجرا داریم به طوری که این پروژه تاکنون به پیشرفت ۷۸ درصدی رسیده و تا پایان سال با بهره برداری از آن تولید قیر در آبادان به ۲۴۰۰ تن در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد همچنین از بهره برداری از فاز اول بزرگترین انبارش ذخیره سازی بشکه های قیر در منطقه خبر داد و گفت: فاز اول بزرگترین انبارش ذخیره بشکه های قیر به ظرفیت ۶۰۰ هزاربشکه در بندرعباس تا دی ماه به بهره برداری می رسد و ایجاد مخازن مشترک در کشورهای همسایه را نیز در برنامه داریم.

دلاویز از امضای قرارداد بلندمدت ۵۰۰ هزار تنی با یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد و گفت: در حال حاضر بالغ بر ۲ میلیون تن درخواست قرارداد بلندمدت از سوی کشورهای مختلف داریم که در این میان، یکی از کشورهای اروپایی پیگیر عقد قرارداد بلند مدت واردات قیر از ایران است.

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد به برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی قیر ایران در آبان ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ارائه توانمندی های صنعت قیر ایران خواهد بود و تاکنون از فعالان صنعت قیر ۵۰ کشور جهان برای حضور در این کنفرانس دعوت به عمل آمده است.

دلاویز در پاسخ به چرایی عرضه قیر بی کیفیت در برخی بشکه های قیر تولید داخل گفت: وقتی خریداران به دنبال خرید ارزان باشند باید هزینه هایش را هم بدهند، وقتی از برند شناخته شده تولید قیر خرید نمی کنند و می روند از شرکتی که هیچ شناسنامه ای ندارد خرید می کنند، تبعات بی کیفیتی را نیز باید متقبل شوند.

وی افزود: در مصوبه ای که ۳۰/۵/۹۰ به تصویب هیئت وزیران رسیده آمده که به منظور جلوگیری از کاربرد نامناسب مواد اولیه، عرضه آن باید به کارخانجات مجاز صورت گیرد در حالی که ماده وکیوم باتوم را که نباید از پالایشگاه خارج کنیم، ۱۰۰۰ کیلومتر با تانکر حمل می کنند و به تولیدکنندگان متفرقه می فروشند، همچنین هرگونه صدور و تمدید مجوز واحدهایی که از نفت کوره به تولید قیر می پردازند در این مصوبه ممنوع اعلام شده اما شاهد این هستیم که هم اکنون در کشور از نفت کوره قیر تولید می کنند که در این تولید، از هر ۲۰ تن؛ یک تن گاز سمی در هوا منتشر می شود.

این فعال صنعت قیر ایران با بیان اینکه در این زمینه با سازمان حفاظت محیط زیست مکاتبه کرده ایم، گفت: آمادگی داریم که مرکز تحقیقات وزارت راه نظارت ها را بر تولید قیر بیشتر کند.

وی افزود: همچنین با سازمان محیط زیست مکاتبه کرده ایم که به جای استفاده از مالچ، در جاهایی که مشکلات ریزگرد داریم، از پاشیدن قیر امولسیون استفاده کنیم که این نوع قیر با داشتن ۳۰ درصد آب موجب رشد گیاهان در منطقه ای می شود که قیر پاشیده شده است.

دلاویز با بیان اینکه صنعت قیر کشور متولی ندارد، گفت: اگر وزارت نفت، وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به صورت ۳ جانبه در خصوص تأمین قیر تفاهم نامه ای امضا کنند، هم مشکل نگرانی های موجود برای تأمین قیر مورد نیاز داخل برطرف می شود هم مشکل کیفیت قیری که برای مصرف داخل استفاده می شود برطرف خواهد شد.وکیوم باتوم ، قیمت وکیوم باتوم ، وکیوم باتوم چیست ، کاربرد وکیوم باتوم ، آنالیز وکیوم باتوم ، مشخصات وکیوم باتوم

كاربرد وكيوم باتوم چيست؟

وكيوم باتوم ماده اوليه توليد قير و نفت كوره است و 70 درصد ماده اوليه نفت كوره نيز VB است، همچنين بالاي 90 درصد توليد نفت كوره كشور در نيروگاه‌ها استفاده مي‌شود.

وضعيت فعلي قير و وكيوم‌باتوم در بازار به چه شكل است؟

پس 6 ماه كه بازار قير آرام بود يك دفعه حدود 25 تا 30 هزار تومان قيمت VB (خوراك توليد قير) را بالا بردند. اين نكته نيز مهم است كه ما 83 درصد قيمت فروش قير را به شركت نفت، 4 تا 5 درصد نيز براي توليد و حدود يك درصد قيمت فروش را براي آلايندگي به محيط زيست مي دهيم، بنابر اين 90 درصد قيمت به آنها بر مي‌گردد و 10 درصد براي توليد كننده باقي مي‌ماند.
از اين 10 درصد، هزينه‌هاي توليد، ماليات و اداره شركت را بايد تأمين كرد. بر اين اساس وقتي قيمت VB كه از پالايش و پخش خريداري مي‌شود افزايش يابد، قيمت قير نيز بايد افزايش پيدا كند.
به همين دليل قيمت قير را به كيلويي 385 هزار تومان افزايش داديم،اگر اين 385 هزار تومان را در 83 درصدي كه به شركت نفت بر‌مي‌گردانيم ضرب كنيم، قيمت 319 هزار تومان پالايش و پخش براي وكيوم‌باتوم بدست مي‌آيد.

آيا از پخش و پالايش علاوه بر VB قير نيز مي‌خريد؟

تاجيك: خير. پالايش و پخش وقتي به ما VB مي‌دهد ما آن را تبديل به قير مي‌كنيم و تنها وكيوم باتوم مي‌خريم، معتقديم كه يكي از بهترين قيرهاي دنيا را توليد مي‌كنيم.

‌ميزان افزايش قيمت وكيوم باتوم چقدر است؟

تاجيك: بايد سود ناخالصي كه بدست مي‌آوريم 17 درصد هزينه تمام شده باشد.پس وقتي VB را به قيمت 319 تومان از پالايش و پخش مي‌خريم، اگر هزينه‌هاي شركت كه همان 17 درصد است را اضافه كنيم رقم 385 هزار تومان بدست مي‌آيد، بنابراين اين ميزان افزايش درست است.پالايش و پخش اين افزايش را قبول ندارد. در جلسه‌اي قرار شد كه ما 10 تومان قيمت را كاهش دهيم و آنها نيز در مقابل به همين ميزان قيمت فروش خود را كاهش دهند، ولي اين كار را نكردند، بنابراين ما نيز نپذيرفتيم.

فروش قير صادراتي شما چه ميزان افزايش يافت؟

قيمت‌هاي صادراتي نيز 5 دلار افزايش يافت زيرا امروز دلار به 1060 تومان رسيد،قير داخلي نبايد گران‌تر از محصول خارجي باشد.

آيا پالايش و پخش موافق بود كه 17 درصد افزايش دهد؟

تاجيك: پالايش و پخش موافق افزايش 17 درصدي به 319 تومان بود كه اگر 319 تومان را در 17 درصد ضرب كنيم حدود 375 تومان به دست مي‌آيد، ولي بر اساس قانون حمايت از مصرف كننده و توليد كننده وقتي براي توليد كننده سود در نظر گرفته مي‌شود بايد اين 17 درصد به هزينه تمام شده اضافه كرد، براساس اين فرمول قيمت وكيوم باتوم 385 تومان مي‌شود نه 375 تومان.

قيمت تمام شده وكيوم باتوم چقدر است؟

قيمت تمام شده به اضافه هزينه توليد 385 تومان مي‌شود. قيمت تمام شده شامل ماده اوليه، يك درصد آلاينده محيط زيست 45 درصد هزينه آب و برق و بخار 5 تا 4.5 درصد هزينه توليد (نيروي انساني، شركت، هزينه فروش و بنگاه‌داري) است.

رقم قيمت تمام شده براساس فرمولي كه گفتيد چقدر مي‌شود؟

قيمت تمام شده حدود 380 تومان مي شود كه 385 هزار تومان مي‌فروشيم و اين 5 تومان نيز براي سود است.

چرا پالايش پخش با اين افزايش مخالف است؟

تاجيك: پالايش و پخش به قيمت فروش ما كاري ندارد مي‌گويد، قيمت خوراك قير يا همان وكيوم باتوم به 319 تومان افزايش يافته است. ما هم مي‌گوييم اگر شما افزايش داده‌ايد ما نيز به 385 تومان افزايش مي‌دهيم. در اين وضعيت بورس كالا قيمت 385 تومان را پذيرفت ولي خواستند كه قيمت را كاهش دهيم و معادل آن نيز پالايش پخش از قيمت ماده اوليه قير(وكيوم باتوم) كم ‌كند ولي آنها حاضر نشدند اين كاهش قيمت را اعمال كنند ما نيز كاهش نداديم.
به مشتريان نيز اعلام كرديم كه هر زمان كه پالايش و پخش قيمت را كاهش دهد ما از قيمت فروش كم مي‌كنيم.

بر اساس گفته‌هاي شما پيشنهاد پالايش و پخش 375 تومان است، درست است؟

تاجيك: در جلسه‌اي كه با هم داشتيم آنها معتقد بودند كه 375 هزار تومان قيمت خوبي است ولي ما گفتيم كه خوب نيست. بر اين اساس، اگر پالايش و پخش قيمت خوراك(وكيوم باتوم) را 309 يا 310 تومان مي‌فروخت، ما نيز در مقابل به خريداران بورس كالا كيلويي 375 هزار تومان مي فروختيم. كه هنوز اين مشكل حل نشده است.
با توجه به پيگيري‌هايي كه انجام شد قرار است هيئت مديره پالايش در اين هفته جلسه‌اي براي حل اين مسئله بر گزار كند و احتمالاً مشكلات بر طرف و مجدداً وكيوم باتوم اين سه پالايشگاه شيراز، آبادان و بندر عباس عرضه مي‌شود.

تداوم اختلاف نظرها بر سر قيمت وكيوم باتوم و توقف عرضه در بورس كالا


خبرگزاري فارس: مدير بازرگاني شركت نفت جي مشكل توقف عرضه وكيوم باتوم سه پالايشگاه بندرعباس، شيراز و آبادان را تشريح كرد. 
قير و وكيوم باتوم-ماده اوليه قير- دو محصولي است كه در بخش پتروشيمي بورس كالا عرضه مي شود،اما حدود يك هفته است كه عرضه قير و وكيوم باتوم سه پالايشگاه شيراز، آبادان و بندر عباس در بورس كالا متوقف شده و دليل اين مسئله اختلاف شركت پالايش و پخش و دو شركت نفت جي و پاسارگاد در افزايش قيمت خريد VB (ماده اوليه توليد قير) از شركت پخش و پالايش توسط اين دو شركت است.
بر اساس اطلاعات موجود، قيمت ماده اوليه قير (VB) تابع قيمت نفت كوره و نفت سفيد است و و اگر بيش از يك ماه قيمت آنها رشد كند، قيمت VB بر مبناي قيمت‌هاي جهاني افزايش خواهد يافت، در همين باره گفت و گويي را با حسن تاجيك مدير بازرگاني شركت نفت جي انجام و درباره جزئيات اين اتفاق جويا شديم.


1 صفحه

1
2


English : تماس با ما :  لیست قیمت :
گالری تصاویر : خدمات : محصولات : درباره ما
Copyright 2009 ©Tehran Pasargad All rights reserved.